Jak mi Český hosting usnadnil převod WordPress webu

Pokud vás napadne, že budete přesun webu na jiný hosting dělat v pátek večer, raději si to dobře rozmyslete, ať nedopadnete jako já.

Co se stalo

Během prázdnin jsem u jednoho webu pozoroval zpomalení a protože jede na sdíleném hostingu u Český-hosting.cz a mám zde i další weby, které mají slušnou návštěvnost, rozhodl jsem se jej přesunout na samostatný webhosting, ale zůstat u Českého hostingu.

Mé zkušenosti s redakčním systémem WordPress

Weby na WP dělám několik let, v poslední době hlavně převedení na https, přesun i na jiné webhostingy s kompletní zálohou a obnovou databáze nikdy nebyl problém.

Zde to byl ale jiný případ

Web na FTP zabírá cca 5GB a databáze má přes 300MB.

Takže žádné takové, že záloha bude za 5 minut na disku i s databází.

Internet od UPC 200Mbit/s data z „eftýpka“ zazálohoval celkem rychle (v rámci možností těch několik giga se stahovalo cca 25 minut) a DB byla asi za 2 minutky taky na disku.

Web jsem měl jako alias, kde stačilo změnit volbu že má samostatný hosting a hotovo. No, jsem zvyklý například od Wedosu, že dokud si DNS servery (a hosting) nenastavím sám, pak se nic nemění. Zde jsem ale jednou kliknul a žádná další volba nebyla a web okamžitě spadnul.

Takže jsem vytvořil novou databázi – nebylo možné použít tu stávající, která byla na jiném serveru.

Nahrál jsem na ftp zálohu všech souborů (v domnění že tam opravdu jsou všechny) a najel do Mysql, že obnovím zálohu.

Webhosting Český hosting

No co vám budu říkat, nepovedlo se ani na několikátý pokus, stále to hlásilo chyby, že jméno db nesouhlasí. Problém byl v tom, že otevřít soubor zálohy s databází a upravit tam údaje se zdálo neřešitelné. Poznámkový blog se vždy zaseknul a jiný program jsem nenašel.

TIP: Dobrý progam na úpravu velkých SQL souborů je 010 Editor.

I když jsem se do převodu webu pustil někdy v pátek v odpoledne, než jsem vše převedl, zazálohoval a obnovil bylo 8 večer.

Napsal jsem tedy na chat zákaznické podpory Českého hostingu. Ještě předtím jsem si zjistil že „mají do 23h“, takže bylo teoreticky + – 3h času.

Zde mi přítomný pracovník sdělil, potom, co jsem mu vše popsal, že obnova DB bude stát 800kč a dokud nezaplatím, tak mi to nemohou udělat. No, už jsem byl smířen s tím že zaplatím, ale měl jsem poslat požadavek přes kontaktní formulář.

Zde jsem vysvětlil požadavek znovu, že mi jde opravdu jen o import DB a konfiguraci v config-wp.php si nastavím sám a ejhle, za několik minut odpověď že db je naimportovaná a to zdarma.

Takže pokud jste někde na internetu četli komentáře, že Český hosting má dobré služby, ale špatnou zákaznickou podporu,vždy je potřeba si udělat názor na několik lidí, kteří zde pracují a ne podle jednoho člověka, který měl špatný den.

Bohužel i když má tento hosting zálohování denně a až 3 týdny zpět, polovina fotek na FTP nebyla a musel jsem je ručně dodělávat. Tak nevím, kde se to ztratilo, zkusil jsem i další zálohy z jiných dnů a stejně vše nenašel. Takže asi chyba v Matrixu :).

Co z toho plyne

Zálohovat, zálohovat, zálohovat. Do WordPressu je pluginů na zálohování dost.

Jaký je podle mě nejlepší hosting na WordPress

Musí mít následující parametry:

  1. Instalace aplikací na jedno kliknutí (nemusíte řešit jak nahrát wordpress, stačí kliknout na instalátor aplikací a po chvíli vám přijde mail s přístupovými údaji)
  2. Rychlost hraje také nemalou roli
  3. Zálohování denně
  4. Zákaznická podpora musí fungovat

Takže za mě bych řekl, že www.cesky-hosting.cz toto vše splňuje 🙂